ד"ר חן דוד
 
 
 
 
 
phone number
 
 
התקשרו עכשיו
072-3215920
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

דופלר ורידי רגליים

בדיקת דופלר היא בדיקה המשמשת להערכת הזרימה בכלי הדם כשספציפית דופלר ורידי רגליים, משמשת להערכת הזרימה של הדם בוורידי הרגליים. באמצעות הבדיקה ניתן לזהות התרחבות או היצרות של ורידים, לאתר חסימות בוורידים, להעריך את רמת התפקוד של המערכת הוורידית הנבדקת, לאבחן דליות בוורידים השטחיים של הגפיים התחתונות ובנוסף הבדיקה מאפשרת לזהות את הכיוון של זרימת הדם בוורידי הרגליים. באמצעות המידע המתקבל מהבדיקה ניתן לתכנן את תכנית טיפול המתאימה לנבדק.

באילו מקרים מבוצעת הבדיקה?

בדיקת דופלר ורידי רגליים מבוצעת לא אחת לאחר ניתוחים בכלי הדם כשבמקרים האלה היא מסייעת להעריך את תוצאות הניתוח. כמו כן היא מבוצעת לפני ביצוע טיפולים להריסת כלי הדם (אבלציה) כשבמקרים האלו תפקידה לאתר את כלי הדם הלא תקינים. הבדיקה משמשת גם כן לאיתור של חסימות כלי דם והערכה של כלי דם שאינם תקינים כמו במקרה שבו הנבדק סובל מדליות ברגליים. בדרך כלל המטופל נשלח לביצוע דופלר ורידי הרגליים כשישנו חשש לאי ספיקה של הוורידים או פקקת.
פקקת ורידים עמוקים ברגליים תבוא לידי ביטוי בנפיחות ברגל ובכאבים ברגל והסכנה הגדולה היא שאותו קריש דם הממוקם בוורידי הרגליים, יתנתק מכלי הדם שבו הוא נמצא וייסחף לכיוון הריאות. ישנם מטופלים שעוברים את הבדיקה גם כשאין חשש לבעיה בוורידי הרגליים. הכוונה היא בעיקר לחולים שצריכים לעבור ניתוח מעקפים. אם כדי ליצור את המעקף צריך להסיר ורידים מהגפיים התחתונות, יהיה צורך בביצוע הבדיקה לפני הניתוח.
אחד החסרונות המרכזיים של הבדיקה הוא שהיא לא יעילה להדגמה של כלי דם קטנים מאוד הממוקמים מתחת לעור.
 

כיצד מבוצעת הבדיקה?

את הבדיקה מבצעים באמצעות מתמר מיוחד, המוצמד לעור הנבדק, באזור שבו צריך להעריך את זרימת הדם בוורידים. לאחר שמורחים ג'ל מיוחד על העור, מניחים את המתמר ומזיזים אותו באיטיות עד שמתקבל אות חזק מספיק. במהלך הבדיקה על הנבדק להימנע ככול האפשר מתזוזה ולכן אם יש לבצע את הבדיקה למשל בילדים קטנים שמתקשים בכך, ייתכן שלא יהיה מנוס מטשטוש הנבדק או מביצוע הרדמה.
כשבודקים את ורידי הרגליים, הבדיקה מבוצעת לא אחת בישיבה, אם כי ניתן לבצע אותה גם בשכיבה ואף לאחר מאמץ. במקרים מסוימים כדי שניתן יהיה למדוד את הלחץ שבו זרימת הדם נפסקת בנקודות שונות, ייתכן שייעשה שימוש בשרוולי לחץ דם.

 
בדיקת דופלר
 

כיצד יש להתכונן לבדיקה ומה צפוי לאחר הבדיקה?

אין הכנות מיוחדות שיש לבצע לפני הבדיקה, אם כי ייתכן שהנבדק יתבקש להימנע משימוש בניקוטין עד שעתיים לפני הבדיקה. הניקוטין עשוי לפגוע באמינות התוצאות שכן הוא גורם לכיווץ של כלי דם. גם לאחר הבדיקה אין צורך לבצע פעולות מיוחדות, אלא כמובן אם הנבדק עבר טשטוש ואז עליו להימנע מנהיגה. כמובן שלאחר קבלת התוצאות, יינתנו לנבדק הנחיות המשתנות בהתאם לממצאים.
כך לדוגמה אם נמצאו בוורידים העמוקים ברגליים קרישי דם, ייתכן שהמטופל יקבל מרשם לתרופות נוגדות קרישה על מנת למזער את הסיכוי שיסבול מתסחיף ריאתי. ברוב המקרים התוצאות יימסרו לנבדק עד שבוע ימים לאחר הבדיקה לכל היותר. הבדיקה עצמה לא כרוכה בכאב כלל ולא טומנת בחובה סיכוי לסיבוכים או תופעות לוואי.

מה קורה אם מאובחנת אי ספיקה ורידית בוורידי הרגליים?

אם המטופל אובחן עם אי ספיקה ורידית, הרופא ימליץ לו על אחד או יותר מהטיפולים הבאים:
  • אם הוורידים ברגליים בולטים על רקע אי הספיקה, ייתכן מאוד שהרופא ימליץ על טיפול להעלמת הוורידים.
  • הימנעות מישיבה ממושכת ללא תנועה או מעמידה ממושכת ללא תנועה.
  • שימוש בגרביים אלסטיות.
  • שמירה אופטימאלית וקפדנית על שלמות העור וטיפול מהיר ואגרסיבי בזיהומים ופצעים סמוך ככול האפשר להופעתם.
  • אם הבדיקה בוצעה לאחר ניתוח או במסגרת מעקב במהלך טיפול ממושך, על הרופא המפענח את התוצאות לעדכן את המטופל האם יש להמשיך בטיפול, לשנות את התכנית או פשוט להסתפק במעקב.

סוגים נוספים של בדיקת דופלר

כפי שציינו, בדיקת דופלר ורידי הרגליים היא רק אחת מתוך מגוון רחב של בדיקות המשמשות להערכת זרימת הדם בכלי הדם השונים בגוף. בנוסף לבדיקה זו חשוב להזכיר את הבדיקות הבאות, הפועלות על פי עיקרון דומה:
  • דופלר של עורקי הידיים והרגליים
  • דופלר צבע של עורקי הצוואר (קרוטיס)
  • דופלקס צבע של ורידי ועורקי הבטן
  • T.C.D (טרנס קרניאל דופלר, בדיקה המשמשת להערכת זרימת הדם בעורקי המוח)

מעוניינים לדעת יותר בנושא בדיקת הדופלר לחצו כאן והשאירו פרטים.