ד"ר חן דוד
 
 
 
 
 
phone number
 
 
התקשרו עכשיו
072-3215920
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מחלות ורידים

מערכת הולכת הדם מרושתת בכל הגוף ומורכבת מכלי דם ראשיים ומרכזיים וכלי דם קטנים יותר. יש כלי דם שנקראים עורקים והם מזרימים את הדם מהלב, ויש ורידים אשר מזרימים את הדם אל הלב. מערכת הורידים הינה מתוחכמת מאוד ויש לה תפקיד בעל חשיבות עליונה בתפקוד הגוף ובניקוי פסולת שנוצרת ברקמות השונות. כלי הדם הקטנים ביותר הם הנימים והם מגיעים לאיברים ולרקמות השונות בכל הגוף כולל הרחוקות ביותר. מטבע הדברים, גוף האדם ובכלל זה מערכת הורידים מושפעים מתופעות שונות שנגרמות עקב סיבות מגוונות. יש תופעות שנובעות מתורשה, אחרות בשל הזדקנות הגוף. יש בלאי של שרירים ומסתמים בתוך הורידים, יש חבלות ותאונות, וגם תופעות שנגרמות עקב לחץ מתמיד, קיצוני ובלתי סביר על הורידים.

תפקוד המערכות הנמצאות בורידים

במשך תקופת החיים נוצרות מחלות ורידים שונות שמופיעות בדרגות חומרה שונות. הרפואה המודרנית מצליחה למצוא פתרונות שונים לטיפול במחלות ורידים.רופא מומחה לכלי דם מטפל בתופעות ובמחלות כלי דם וורידים, כאשר אחת התופעות הבולטות בורידים היא תופעת הורידים הנפוחים, ולרוב, התופעה הזאת נגרמת ברגליים. בתוך הורידים קיימת "משאבת שרירים" אשר פועלת בשעת תנועת הרגליים. שרירי השוק גורמים לורידים להתכווץ ולהזרים את הדם כלפי מעלה. בורידים יש גם מסתמים שתפקידם למנוע את ירידת הדם למטה בשל כוח הכבידה.
 

התפתחות דליות

כאשר כל מערכת הורידים מתפקדת כהלכה היא מסוגלת להזרים דם מכל האברים המרוחקים בצורה מוצלחת כולל מבהונות הרגליים. כאשר המסתמים נפגמים מסיבות שונות אזי חלק מהדם אינו מוזרם למעלה אלא יורד למטה וכלפי חוץ. במקרים אלו נוצרות דליות, שהן, למעשה ורידים נפוחים ומתפתלים שנראים כמו שקיות. התופעה נגלית לעין בורידים הקרובים לעור ושם הנפיחות הבולטת היא שמסגירה את הבעיה. אולם, יכולות להתפתח גם דליות בורידים העמוקים שאינם גלויים והדבר עלול לגרום למחלת כלי דם כרונית. יש קושי רב לטפל במחלת כלי דם כזאת בגלל המורכבות שלה, ולכן, הצורך לטיפול מוקדם ככל האפשר הכרחי מאוד.
 
דליות הרגלים
 

סיכון להיווצרות מחלה כרונית

חשוב לציין, כי לא תמיד רואים את תחילת המחלה אבל כן אפשר לחוש בכבדות ברגליים. זה הזמן להגיע לכירורג כלי דם לצורך בדיקה. במקרים אחרים, יש סימפטומים בולטים שונים וגלויים לבעיות בכלי דם. בנוסף לתחושת הכבדות ניתן לראות נפיחות, בצקות, שינוי בגוון העור, דלקות בורידים, ובמקרים קיצוניים, פצעים שקשה לרפא אותם. המחלה מחמירה והופכת לכרונית כאשר המסתמים אינם עומדים בעומס, מפסיקים לפעול או פועלים בעצימות נמוכה. בנקודת זמן זאת עלולים להופיע שינויים בלתי הפיכים בעור של הקרסול או השוק. יש צורך בטיפולים מורכבים כולל ניתוחים פולשניים לטיפול במחלות כלי דם ולא תמיד הרפואה מסייעת בצורה מושלמת במקרים חריפים.

סיבות למחלות כלי דם

מחלות ורידים נפוצות בשל בעיות תורשתיות והסיכוי להופעתן גדל במשפחות בעלות עבר בתחום. משום כך, מומלץ לבעלי סיכון אלו להיות במעקב. בניגוד למחלות כלי דם בעורקים שחלים בגיל מבוגר יחסית, הרי שבמקרים של מחלות ורידים התופעה יכולה להתחיל כבר בגיל צעיר יחסית. נשים חשופות יותר מגברים בגלל בעיות הורמונאליות ובגלל הריונות ולידות. בעת ההיריון, הרחם קולט כמויות גדולות של דם ואז נוצר לחץ רב יותר על כלי הדם וורידי הרגליים. עמידה ממושכת, ונשיאת משאות כבדים באופן יום יומי מגבירות את הסכנה להופעת דליות. מומלץ לטפל בדליות מיד כאשר הן מופיעות ולרופאי כלי דם יש מגוון אמצעי טיפול. ההמלצה הראשונית היא חבישת גרב אלסטית ולאחריה יומלצו טיפולים פולשניים יותר.

אבחון והמלצות טיפול

רופא מומחה לכלי דם יודע לאבחן מחלת כלי דם ועושה זאת באמצעות בדיקות שונות כולל בדיקות דם, צילומי אולטרא סאונד, בדיקת דופלקס ועוד בדיקות אחרות. האבחון בשלב זה חשוב מאוד ויכול להעיד על אי ספיקת דם, פקקת ורידית ועוד. הרופא יודע להקשיב לתלונות החולה ולהמליץ על שיטת הטיפול המתאימה ביותר. הטיפולים הינם מגוונים וכוללים הזרקת חומרים לורידים באמצעות מחטים, טיפולי לייזר, טיפולים מונחים אולטרא סאונד, ניתוחים מורכבים ועוד. הקליניקה מצוידת בכל המכשור המודרני לטיפולים השונים והצוות הרפואי יענה על כל שאלה לפציינט בהרחבה ובבהירות. במרפאה מקצועית יקבל כל חולה את מלוא תשומת הלב לאורך כל תהליך הטיפול.

למידע נוסף תוכלו לפנות אל המכון המומחה של ד"ר חן דוד בטלפון מספר 09-9592584. המכון מתמחה באבחון וטיפול בהפרעות בכלי הדם ובמערכת הוורידית.