ד"ר חן דוד
 
 
 
 
 
phone number
 
 
התקשרו עכשיו
072-3215920
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מחלות עורקי הצוואר

העורקים הינם כלי הדם המזרימים את הדם מן הלב אל חלקי הגוף השונים. קיימים ארבעה עורקים המזרימים דם אל הראש. שניים מהם הם עורקים בצוואר הממוקמים משני צדיו ונקראים גם עורקי התרדמה או עורקי הקרוטיד. קיימים גם עורקי חוליות שמגיעים עד למוח. עורקים אלו בנויים כך שכאשר אחד נסתם האחרים יכולים למלא את משימת אספקת הדם למוח. כאשר העורקים פתוחים ומתפקדים כראוי אזי אספקת הדם למוח, לעין ולאיברים אחרים נעשית כסדרה ולא נוצרות שום בעיות רפואיות הנובעות מאספקת דם לקויה. סתימה בעורקים אלו יכולה לגרום, בסופו של דבר, לאירוע מוחי מסוכן. תסחיף לעורק העין יכול לגרום לעיוורון חולף בעין אחת. במאמר זה נסקור כמה מחלות עורקי הצוואר הנפוצות.

טרשת עורקי הצוואר

טרשת עורקי הצוואר היא מחלת עורקים הנגרמת מהצטברות רבדים של שומן, סידן וחומרים אחרים המתפתחים על הדפנות הפנימיות שלהם. הם גורמים לתהליך הדרגתי של חסימה המונעת מהדם לזרום בקצב הרצוי. ישנן סיבות רבות להיווצרותם ובין היתר ניתן למנות סוכרת, לחץ דם גבוה ויתר שומנים בדם. אנשים נוספים שנמצאים בדרגת סיכון גבוהה לטרשת זו הינם אנשים אשר להם יש קרובי משפחה שלקו באירוע מוחי או באירוע לב. הבדיקה המתאימה לגילוי טרשת בעורקי הצוואר הינה בדיקת דופלקס עורקי הצוואר אשר משלבת שתי טכנולוגיות במקביל. אחת מהן היא האולטרא סאונד והשנייה הינה בדיקת קצב זרימת הדם בעורקים.
 

סיבות ההפניה לבדיקה

קיימים מספר מצבים שבהם ממליץ הרופא המטפל או רופא מומחה לכירורגיית כלי דם לערוך בדיקה מסוג זה: כאשר החולה עבר שבץ מוחי או אירוע מוח חולף; לצורך מעקב – כאשר החולה עבר ניתוח בעורקי הצוואר או עבר היצרות קודמת בהם או כאשר הרופא שומע באמצעות הסטטוסקופ אוושה בעורקי הצוואר המעלה חשד להיצרות העורק. בדיקה זו אינה מסוכנת, אין בה קרינה מייננת, היא אינה מכאיבה ואין צורך להיערך אליה בצורה מיוחדת. היא פשוטה מאוד ואורכת בין רבע לחצי שעה. הבדיקה נעשית בקליניקה מסודרת באמצעות מערכת משוכללת המספקת את הנתונים על צגי מחשב.

 
דליות הרגלים
 

מהלך הבדיקה

הנבדק נדרש לשכב על מיטה בתנוחה המאפשרת לטכנאי או לרופא לבצע את הבדיקה בצורה יסודית. אין שום תהליך הרדמה והוא יידרש לשכב ללא תנועה במהלכה. על מקום הבדיקה מורחים ג'ל מיוחד שנועד לסייע בהעברת גלי הקול שנשלחים מהמערכת. גלי הקול נשלחים באמצעות מתמר מיוחד והם מוחזרים מהגוף. בשלב זה הם הופכים לאותות חשמליים שמתורגמים לתמונות שמופיעות על צגי המחשב. כך, ניתן לבדוק את מבנה העורק, לגלות מקומות בעייתיים בתוכו ואף לבדוק את מהירות זרימת הדם ואת כיוונה. הרופאים מקבלים לידם את התוצאות ומנתחים אותם לצורך הנפקת אבחון מסודר. על פי תוצאות הבדיקה נקבעים צורת הטיפול או המשך המעקב.

המלצות לטיפול ומעקב

הטיפול יכול להיות שמרני באמצעות תרופות להורדת כולסטרול ולחץ דם ותרופות למניעת קרישי דם. טיפול פולשני יותר מתבקש במצבים מורכבים והוא יכול להיות צנתור והחדרת תומכן או ניתוח להסרת החסימה. חסימה של פחות מ-50% הינה עדיין חסימה מותרת ואילו חסימות חמורות יותר יגרמו להמלצה על טיפולים פולשניים. אם ההמלצה תהיה על ניתוח יתבצע ניתוח שנקרא ניתוח אנדארטרקטומיה, שהינו ניתוח מקובל שאינו מסוכן. כמובן שקיימים סיכונים אבל רמתם פחותה מאוד מרמת סיכון שנוטל על עצמו חולה שיש לו סתימה בעורק הצוואר ושהוא אינו מטפל בה. במהלך הניתוח פותחים את העורק ומנקים את כל הרובד הטרשתי שבתוכו. הניתוח אורך כשעה עד שעתיים ונעשה בהרדמה מלאה או אזורית. תהליך ההחלמה קצר יחסית והצוות הרפואי יצייד את המנותח בהנחיות מתאימות להמשך.

חשיבות ההגעה לבדיקה

אירוע מוחי הינו אירוע קשה שעלול לשבש את חיי הסובל ממנו לתקופה ארוכה. במקרים קיצוניים האירוע יכול לגרום לשיתוק מלא ולמוות. הרפואה המודרנית יודעת לזהות בעיות של טרשת בעורקי הצוואר ואפשר לנצל אותה לשם כך. מומלץ לכל מי שסובל מבעיות טרשת בצוואר, לכל מי שיש במשפחתו מקרים קודמים של אירוע מוח ולכל מי שיש חשד ולו הקל ביותר למחלת עורקי צוואר לבדוק את הנושא. כדאי להגיע למרפאה מסודרת ומקצועית שמנוהלת על ידי רופאים מומחים בתחום. רופאי כלי דם בעלי ידע וניסיון מצטבר יכולים לזהות כל בעיה ולהמליץ על שינויים בהרגלי החיים וכמובן, על טיפול הולם.


ד"ר חן דוד הוא כירורג כללי ומומחה לבעיות כלי הדם הפועל במרכז הרפואי הרצליה, מדיקל סנטר.
ד"ר חן צבר מומחיות רבה בכל הקשור למחלות עורקי הצוואר
ולקביעת תור עמו אנא התקשרו לטלפון
036555882
.